Haberler
Üretim
Güngören Et Mamülleri’nin hikayesi, ailemiz için özenle hazırladığımız ev yapımı sucukların eşsiz lezzetinin dilden dile dolanmasıyla başladı. Çevreden gelen yoğun talepler sonucunda satışa başlanmasının ardından Güngören Et Mamülleri 1990 yılında, Kıbrıs’ın ilk et ürünleri imalatçısı olarak kurulmuş oldu.

Güngören Et Mamülleri tam 24 yıldır sorumlu üretici kimliği ile malzeme kalitesinden ödün vermeden aynı kalite standartlarında eşsiz lezzetler üretiyor. Zaman içerisinde son üretim teknolojilerini takip eden Güngören Et Mamülleri , Türk damak tadına uygun geleneksel yöntemlerden de asla vazgeçmiyor. Güngören ailesi kendisinin yiyemeyeceği hiçbir ürünü Türk halkına sunmuyor.


TR | ENG
10000 metrekare açık alan üzerine kurulu 2500 metrekare kapalı alanda, son teknolojiye sahip, Kıbrıs’ın halihazırdaki en hijyenik kombinalarından biri olan modern üretim üssünde, 40 çeşit et ürünü imal ediliyor.

Eşsiz lezzetlerin üretimi sırasında kullanılan tüm etler, veteriner hekimler kontrolünde İslami usullere göre kesilen büyükbaş hayvanlardan elde ediliyor. Güngören Et Mamülleri’nin eşsiz lezzetlerinde kullanılan tüm etlerin üretimi ise, gıda mühendisleri kontrolünde hijyen kurallarına dikkat edilerek gerçekleşiyor. Kalite ve sağlık aşamalarını,veteriner hekim ve gıda mühendislerimiz hammaddenin eşsiz lezzetlere dönüştürülmesine kadar takip ediyor ve Güngöre Et Mamülleri’nin 24 yıllık garantisiyle  halka sunuyor.

Güngören Et Mamülleri 24 yıllık geleneksel gerçek sucuk üretimini anlatıyor;

Sucuk üretiminde; Güngören Et'in gerçek sucuğu için kaliteli etlerden iri kıyma (kuşbaşı) yapılır. Türk damak zevkine en uygun halini alması için yerli, doğal baharatlarla iri kıyma karıştırıldıktan sonra bu karışım 24 saat dinlendirilir. Dinlenmiş karışımdan çekilen ince kıyma doğal kılıflara doldurulur ve iplenerek askılara asılır. Lezzetli sucuklar için özel olarak hazırlanmış doğal ortam odalarında ve açık havada 6-8 günlük bir dinlenme (fermantasyon) sürecinden sonra Güngören Et Mamülleri standartlarında kalite kontrolü yapılır ve etiketlenir. Güngören Et Mamülleri lezzetini kaybetmemesi için nakliyesinden önce serin, rutubetsiz ve havadar yerlerde depolanır.

Türk halkı eşsiz lezzetlerle buluşabilsin, diğer sucuklara örnek olsun diye…